Tanıtım Filmi
Trend

Fujifilm X-T4 Muhammed Kösen

X-T4: Making of “Videography in Motion” Muhammed KÖSEN / FUJIFILM

4 yıldır Fujifilm’in Türkiye’deki tanıtımlarını çekiyorum.

İtiraf etmeliyim ki Fujifilm’i xh1 modeliyle sevdim. Sonrasında çıkan her model ayrı bir iz bıraktı bende. Ama X-T4, film projesi bana geldiğinde daha farklı bir heyecan duydum çünkü uzun zamandır beklediğim bir modeldi.

Bu projede kendi yapacağım filmde yer alacak olmamsa ayrı bir heyecandı. Son teknolojiyle benim hikâyemin buluşması olacaktı. Vakti çoktan gelmişti.

Bir hikâyeyi anlatmak çok katmanlı bir iş. Her katmanda farklı karakterlerin rolü var. Her dokunuş bir detay katıyor. Bu yüzden Faruk Akbaş ile çalışmayı seviyorum. O ne istediğini bilen biri. İyi bir ekip ve ekipmanla uzun süren yollar bile beni yormuyor.

Kars’ta başlayan çekimlerimiz Iğdır, Ağrı ve Van’da 10 gün devam etti.

X-T4 Türkiye’ye geldiğinde ilk çekimleri yapmak bize nasip oldu. Bir taraftan filmimi çekerken diğer taraftan makineyi test etme şansı buldum. Halihazırda 4 yıldır Fujifilm kullandığım için x-t4 modeline alışmam zor olmadı. Fujifilm ile video çekmenin en çok sevdiğim yanı fotoğraf çeker gibi video çekebilme rahatlığı. Çekimlerimin büyük bir bölümünde tripod kullanmıyorum. Çünkü x-t4ün titreşim önleme özelliği işini çok iyi yapıyor.

Hızlı işlerde pratik olmak gerekiyor X-T4’ün küçük ve hafif olması bu açıdan büyük avantaj. Çekimlerimin çözünürlüklerini ve teknik verilerini özgürce seçebiliyorum. 240 fps slow motion ise görüntüyü 10 kat yavaşlatarak etkileyici sonuçlar veriyor.

Ve işin post prodüksiyon kısmı;

Videoları ham haliyle kurguya alıyoruz, Proxy oluşturmadan online kurgu yapabiliyoruz. Bu ayrıcalıkların ne kadar önemli olduğunu meslektaşlarım iyi bilir.

Videoları F-Log çekiyorum ve Color’da harika sonuçlar alıyoruz, meta datası çok iyi.

Ayrıca X-T4’de 10 bit renk derinliği ile detayların daha yoğun ve net olduğunu gördük…  Böylece ürettiğimiz videolarda renk ve görsel efekt uygulamalarımız artık daha etkili olacak.

Fujifilm’in en çok sevdiğim X-H1 modelinden sonra ki favorim artık X-T4

Video alanında çalışan herkes bu makineyi çok sevecek bundan eminim…

 

https://www.instagram.com/muhammedkosen/

Başa dön tuşu