Erzincan Organize Sanayi Bölgesi

English Version

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi

1981 yılında kurulan “Erzincan Organize Sanayi Bölgesi” Erzincan’ın batısında kent merkezine yaklaşık 8 km mesafede Çevre yolu bağlantısıyla 373 hektar alan üzerine kuruludur. Erzincan organize sanayi bölgesinde, Enerji, kanalizasyon, içme ve kullanma suyu, haberleşme ve doğalgaz gibi altyapı hizmetleri tamamlanmıştır. “Organize Sanayi Bölgesi” bünyesinde bulunan 50 MVA gücündeki Şalt merkeziyle kesintisiz ve tarifedeki ucuz fiyat avantajıyla enerji sağlanmaktadır.

Kurulu gücü 800 ile 1200 kVA arasında değişen 32 adet Trafo merkezleriyle de ilave yatırıma ihtiyaç duymadan alçak gerilimden enerji sunulabilmektedir. Bölgede 195 adet sanayi parseli bulunmaktadır.

89 yatırımcıya toplam 120 adet parsel tahsisi yapılmış, faaliyetleri devam eden 43 firmada üretim yapılmaktadır. İnşaatı devam eden 14 firma, proje aşamasında olan 32 firma ve halen 75 adet boş parsel yatırımcısını beklemektedir.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde yerli ve yabancı yatırım olarak, gıda, mobilya, beton elemanları, mermer, maden, plastik, ambalaj, yalıtım malzemeleri, tekstil, kanatlı yemi, ray bağlantı elemanları, çelik mutfak gereçleri, tek kullanımlık plastik piknik gereçleri, çelik yapı sistemleri ve endüstriyel imalat, klinker öğütme, hurda kağıt dönüşümü, ömrünü tüketmiş lastiklerle elektrik üretimi, damlama ve kangal boru alanlarında üretim yapmaktadır.

Erzincan E-80 karayoluyla uluslararası yük taşımacılığında önemli bir konuma sahiptir. Trabzon limanına 231 km, başkent Ankara’ya 684 km, İran Gürbulak sınır kapısına sadece 499 km mesafe uzaklıktadır.

Uluslararası havaalanı, yurt içi yurt dışı yolcu ve kargo hizmeti, İstanbul, Ankara ve İzmir’e günlük seferleriyle Erzincan dünyaya açılan bir kapı olmuştur. Erzincan il sınırları dahilinde 243 km demiryolu hattı mevcuttur.

Demir yolu ulaşımı Organize Sanayi bölgesine kadar uzatılarak yükleme rampası oluşturulmuştur. Bu sayede Demiryolu taşımacılığının yatırımcıya tanıdığı imkânlar Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’ni cazip hale getirmiştir.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi yeni teşvik yasasıyla da daha avantajlı konuma gelmiştir. Bölgesel Teşvik Sistemine göre IV. Bölgede yer alan Erzincan’daki yatırımlar, I. II. ve III. Bölgedeki illere göre destekten daha fazla yararlanmaktadır. Yeni teşvik yasasıyla birlikte Erzincan ilimize yapılan yatırımlara bedelsiz arsa verilmekte, yatırımcılar ucuz kredi ve faiz indirimi gibi avantajlardan yararlanabilmektedirler.

İşçilerin sigorta primlerinin tamamı devletçe karşılanmakta, Kurumlar ve gelir vergisinde de yüzde 80 indirim yapılmaktadır. Ulaşım avantajları, ucuz ve kalifiye işgücü, 25 bin öğrencisi bulunan üniversitesi, mikro klima iklimi, bol suyu ve güneşi, zengin madenleri, tarıma ve hayvancılığa çok müsait toprakları ve alt yapısı tamamlanan Erzincan; Organize Sanayi Bölgesiyle yatırımcıya hizmet vermenin onurunu ve gururunu yaşamaktadır. Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde kısa sürede kat edilen büyük mesafe istihdamda görülen hızlı yükseliş dış ticaret hacmindeki büyük sıçrama Türkiye’nin ve dünyanın dikkatlerinin Erzincan Organize Sanayi Bölgesine yönelmesini sağlamıştır.